Start

Najogólniej rzecz biorąc, hosting to udostępnianie przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni.

Mówiąc prościej hosting polega to na "zarezerwowaniu" / oddaniu do dyspozycji klienta określonej wolnej przestrzeni na dysku twardym, na której można przechowywać pliki tworzące treść stron internetowych oraz udostępnić przestrzeń dysku jako miejsca dla plików zapisanych w skrzynce mailowej (emaile w internecie to w rzeczywistości pojedyncze pliki przesyłane pomiędzy serwerami pocztowymi).

Odmianą hostingu jest udostępnianie większych obszarów serwerowych dysków twardych a nawet całych serwerów - jako fizycznych nośników dla dużych serwisów internetowych, portali, baz danych, grup dyskusyjnych i wielu innych zastosowań. W każdej z nich chodzi o udostępnienie fizycznego miejsca (dysku lub dysków twardych) dla pomieszczenia różnych form informacji dostępnych przez Internet.

Z punktu widzenia dostawcy takich usług polega to głównie na dbaniu o stałe, poprawne działanie dysków twardych i ich sprawne i niezawodne połączenie z Internetem.

W Internecie można znaleźć czasem darmowe usługi hostingowe, jednak w zdecydowanej większości wypadków posiadają one znaczne ograniczenia, uniemożliwiające bądź radykalnie utrudniające ich wykorzystanie do celów komercyjnych lub bardziej zaawansowanych celów prywatnych. Konta płatne mają znacznie lepsze parametry i możliwości, ale ze względu na cenę przeznaczone są raczej dla firm i osób które stać na opłacenie profesjonalnej usługi. Zakładający bezpłatny hosting muszą liczyć się z tym, że na własnej stronie WWW będą musieli umieścić banner, link lub zaakceptować inne reklamy firmy w której założyli darmowy hosting.

Dobry jakościowo hosting powinien się charakteryzować wysokim poziomem przepustowości łącz internetowych, szybkimi dyskami twardymi i procesorami serwerów (zapewniającymi krótkie tzw pingi), dewersyfikacją dostawców łącz telekomunikacyjnych (w celu zapewnienia dostępności do zasobów serwerowni w przypadku zablokowania jednego z łącz). Praktycznie standardem jest też niezależne zasilanie (najlepiej z kilku źródeł) oraz wyposażenie infrastruktury technicznej w generator prądotwórczy zapewniający zasilanie w razie awarii sieci energetycznej.

Usługi hostingowe są niejednokrotnie także wymagane w sytuacji budowy systemu obsługującego aplikacje informatyczne w przedsiębiorstwach (głównie wieloplacówkowych). W takiej sytuacji oprogramowanie sieciowe zainstalowane jest na serwerze, natomiast poszczególnie komputery mogą w łatwy sposób wymieniać się informacjami oraz korzystać z wspólnej bazy danych. Pozwala to w firmach na poprawę efektywności pracy oraz wygodny sposób komunikacji pomiędzy pracownikami.